You are currently viewing FEMTECH – Kobiece Biznesy

FEMTECH – Kobiece Biznesy

Co to jest Femtech?

Czy znacie określenie Femtech? To skrót od angielskiego feminine technologies. Femtech to biznesy z branży nowych technologii, koncentrujące się na zdrowiu i seksualności kobiet. Oferują usługi i produkty jak np.: aplikacje monitorujące cykl miesiączkowy, urządzenie do ćwiczenia mięśni dna miednicy, inteligentny wibrator, przenośne KTG. Jednym z najszybciej rozwijającym się segmentem tego rynku są aplikacje i produkty związane z ciążą i opieką nad małymi dziećmi.

Branża ta błyskawicznie rośnie. W 2019 roku jej wartość wynosiła 18,7 mld dolarów. A w ciągu najbliższych 6 lat prognozuje się, że przekroczy 60 mld dolarów (źródło: Business Insider Magazine).

Przykłady produktów i usług w ramach branży

Zazwyczaj na czele takich firm stoją kobiety. Sam termin powstał w 2016 r., a jego matką jest duńska przedsiębiorczyni Ida Tin. Jej aplikacja Clue, monitorująca kobiecy cykl i płodność, jest uważana za jeden z pierwszych femtechów na rynku. Mamy też polskie firmy zaliczane do tej branży. Jedna z nich to firma Pregnabit – oferująca przenośne urządzenie KTG wraz z usługą telemedyczną; druga – firma PelbiFly – oferująca urządzenie wraz z aplikacją służące do ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Inspiracja!?! Tak!

Dziewczyny może ta informacja zainspiruje Was do działania? Może macie już gotowy pomysł na podobny produkt lub usługę? A może na razie tylko pewne swoje, niezaspokojone potrzeby… Kto pierwszy ten wygrywa! Nie ma na co czekać 🙂 Potrzebny jest więc świetny pomysł, doskonały biznesplan no i trochę kapitału. Z tym ostatnim może być pewien problem ponieważ inwestorzy (w przeważającej części mężczyźni) niezbyt chętnie inwestują w kobiece startupy, gdyż nie zawsze rozumieją potrzeby, na jakie odpowiadają produkty tych firm.

Źródła finansowania kobiecych biznesów

Na całe szczęście mamy też kobiety inwestorki 🙂jak np. fundusz venture capital Black Swan czy Kobieca Sieć Aniołów Biznesu.

Przypominam też ośrodkach unijnych „Dotacje na innowacje” skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w formie bonów na innowacje, środków na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, design dla przedsiębiorców itd. – wszystkie informacje znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.parp.gov.pl zakładka Granty. Zobaczcie ile możliwości!🔥

ŻYCZĘ WAM POWODZENIA:-)

Dodaj komentarz