Co to jest Femtech?
Czy znacie określenie Femtech? To skrót od angielskiego feminine technologies. Femtech to biznesy z branży nowych technologii, koncentrujące się na zdrowiu i seksualności kobiet. Oferują usługi i produkty jak np.: aplikacje monitorujące cykl miesiączkowy, urządzenie do ćwiczenia mięśni dna miednicy, inteligentny wibrator, przenośne KTG. Jednym z najszybciej rozwijającym się segmentem tego rynku są aplikacje i produkty związane z ciążą i opieką nad małymi dziećmi.
Branża ta błyskawicznie rośnie. W 2019 roku jej wartość wynosiła 18,7 mld dolarów. A w ciągu najbliższych 6 lat prognozuje się, że przekroczy 60 mld dolarów (źródło: Business Insider Magazine).
Przykłady produktów i usług w ramach branży
Zazwyczaj na czele takich firm stoją kobiety. Sam termin powstał w 2016 r., a jego matką jest duńska przedsiębiorczyni Ida Tin. Jej aplikacja Clue, monitorująca kobiecy cykl i płodność, jest uważana za jeden z pierwszych femtechów na rynku. Mamy też polskie firmy zaliczane do tej branży. Jedna z nich to firma Pregnabit – oferująca przenośne urządzenie KTG wraz z usługą telemedyczną; druga – firma PelbiFly – oferująca urządzenie wraz z aplikacją służące do ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Inspiracja!?! Tak!
Dziewczyny może ta informacja zainspiruje Was do działania? Może macie już gotowy pomysł na podobny produkt lub usługę? A może na razie tylko pewne swoje, niezaspokojone potrzeby… Kto pierwszy ten wygrywa! Nie ma na co czekać Potrzebny jest więc świetny pomysł, doskonały biznesplan no i trochę kapitału. Z tym ostatnim może być pewien problem ponieważ inwestorzy (w przeważającej części mężczyźni) niezbyt chętnie inwestują w kobiece startupy, gdyż nie zawsze rozumieją potrzeby, na jakie odpowiadają produkty tych firm.
Źródła finansowania kobiecych biznesów
Na całe szczęście mamy też kobiety inwestorki jak np. fundusz venture capital Black Swan czy Kobieca Sieć Aniołów Biznesu.
Przypominam też ośrodkach unijnych „Dotacje na innowacje” skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w formie bonów na innowacje, środków na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, design dla przedsiębiorców itd. – wszystkie informacje znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.parp.gov.pl zakładka Granty. Zobaczcie ile możliwości!
ŻYCZĘ WAM POWODZENIA:-)